Daniel Koziarski - ,,Miłość w czasach dyskontów" (recenzja)

Słyszałam już o Danielu Koziarskim i postanowiłam w końcu sprawdzić Jego warsztat literacki. Czy powieść o zagubionej Oliwii sprawiła, że sięgnę po kolejną książkę tego autora ?Miłość w czasach dyskontów
Daniel Koziarski


Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 20 czerwca 2018
Oliwia ma trzydzieści siedem lat i niedługo ma wyjść za mąż za Adama - statecznego lekarza. Kobieta mimo wszystko coraz poważniej zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście kocha swojego narzeczonego i czy to właśnie z nim chce spędzić resztę swojego życia. Okazuje się, że Oliwia nieustannie przed czymś ucieka, a jej życie zatrzymało się pewnego styczniowego dnia wiele lat temu. Czy Oliwia poślubi Adama ? A może jej życie potoczy się całkiem inaczej ?

Daniel Koziarski urodził się w 1979 roku w Gdyni. Z zamiłowania jest pisarzem, z zawodu prawnikiem. Jest autorem wielu powieści i opowiadań, w których porusza tematykę obyczajową.

,Nie zawsze prawda jest konieczna. Czasem wystarczy postanowienie poprawy." - mówi do jednej ze swoich przyjaciółek główna bohaterka. I rzeczywiście muszę przyznać, że te słowa idealnie pasują do głównej bohaterki, a zarazem do całej powieści. Czytając romanse, oglądając komedie romantyczne przyzwyczajamy się do traktowania miłości jako wartości dodanej, takiej, której nie da się zamienić innym substytutem. W swojej powieści Daniel Koziarski postanowił jednak od razu pokazać nam, że miłość ma wiele twarzy, a w dzisiejszym świecie jest traktowana niekiedy pobłażliwie - jak rzecz, o której szybko zapominamy, gdy nie jest nam przydatna.

Główna bohaterka Oliwia to kobieta po trzydziestce, która szuka własnej drogi i kogoś, z kim mogłaby spędzić resztę swojego życia. Wydaje się, że ma już wszystko - dobrą pracę, własne mieszkanie, a przez przypadek poznaje Adama, z którym chce ułożyć sobie życie po wielu perypetiach. Niestety, wszystko to jest niczym w porównaniu z świadomością, że tak naprawdę narzeczony nie jest jej wymarzonym mężczyzną. Owszem jest miły, przystojny, ma dobrą pracę, ale Oliwia powoli zaczyna sobie uświadamiać, że życie to tak naprawdę gra, w której dużą rolę odgrywa również przeznaczenie, a miłości nie da się zastąpić żadnym substytutem.

Bohaterowie w tej powieści wydają się być zagubieni w dzisiejszym świecie, w którym miłość jest traktowana jako uczucie niepotrzebne, a liczy się jedynie czysty zysk. W końcu przecież miłość jest obarczona dużym ryzykiem. Oliwia to zagubiona kobieta, która szuka swojej drogi. Niekiedy mnie denerwowała, innym razem wzbudzała we mnie podziw, ale nie mogę nie powiedzieć o niej jednego - z pewnością i dla niej miłość z biegiem czasu stała się towarem. Niemniej jednak śledząc jej życie na kartach tej powieści muszę powiedzieć, że na pewno została bardzo doświadczona przez życie, a gdyby nie pewne wydarzenie jej życie mogło potoczyć się w zupełnie innym kierunku. Jednak z drugiej strony pojawia się pytanie czy możemy być czegoś pewni na sto procent ? Zawsze pozostaje gdzieś ta nuta niepewności, a życie biegnie dalej, nie czekając na nikogo, a tym bardziej nie dając wiele czasu do namysłu.

Daniel Koziarski zastosował w tej powieści narrację w formie trzecioosobowej. Wielkim zaskoczeniem dla mnie była zmiana biegu wydarzeń. I tak oto nie poznajemy historii od początku do końca, a jest ona porozcinana jak puzle - musimy je dopasować w odpowiedniej kolejności, by dały nam pożądany obraz. Z jednej strony jest to bardzo ciekawe posunięcie, bo czytelnik nie otrzymuje wszystkiego podanego na tacy przez autora, a musi się nagłowić, by ustalić bieg przyczynowo skutkowy, jednak z drugiej strony troszkę uciążliwe, bo niekiedy zaczynałam się gubić w tym biegu zdarzeń i mimowolnie troszkę wykraczałam poza określoną we fragmencie fabułę, a przede wszystkim wiedziałam mimo woli co wydarzy się w przyszłości.

,,Miłość w czasach dyskontów" to cierpka, smutna, ale przede wszystkim dająca wiele do myślenia opowieść o szukaniu własnej drugi i roli miłości w dzisiejszym świecie. W końcu sam tytuł sugeruje nam, że ,,miłość" to coś ważnego, coś czego szukamy, a ,,dyskont" kojarzy nam się z powszechnością i dostępnością. Jestem ciekawa innych powieści tego autora, bo jeśli wprawiają czytelnika w stan zamyślenia i dają tematy do rozmów, to z pewnością jest to autor, którego poczynania literackie z wielką radością będę śledzić.

Ocena :   ✰✰✰✰✰✰✰✰ (8/10)


Za możliwość przeczytania tej powieści dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

28 komentarzy:

 1. To prawda, ta książka daje wiele do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jednak z takich pozycji, po której nie spodziewałam się czegoś innego, a bardzo mnie zaskoczyła :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Lubię sięgać po książki, które dają do myślenia i na długo zapadają w pamięci, więc tę na pewno przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo Daniel Koziarski napisał naprawdę dobrą powieść :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Interesująca recenzja z trafnym, ciekawym zakończeniem. Chętnie poszukam książki. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, bo ta książka naprawdę daje wiele tematów do przemyśleń. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. No brzmi ciekawie więc może się skuszę przeczytać ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę ciekawa lektura, więc myślę, że się nie zawiedziesz :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Mam tę książkę w planach. Fajna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że recenzja Ci się spodobała ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Bardzo fajna recenzja - w sumie jak każda ;) Ksiązka wydaje się ciekawa, milość to nie coś co możemy dostać tak od ręki, szybko... Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro książka daje do myślenia to muszę ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daje naprawdę wiele tematów do przemyśleń :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. No nie wiem czy po nią sięgnę :) Chyba jednak sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hello,

  Oh, beautiful !

  Sarah, http://www.sarahmodeee.fr/

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałam ją przeczytać, ale niestety nie ma jej w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale jeśli się pojawi, to koniecznie wypożycz :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Jeśli się skusisz, to życzę Ci miłej lektury :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 12. Też jestem ciekawa innych powieści tego autora, tą pozycje chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że się nie zawiedziesz, bo to bardzo życiowa książka :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 13. Podoba mi się, coś bardziej życiowego. Może różnić się od typowych omanów. Chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością jest to bardzo życiowa książka :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 14. Chętnie sięgnę po ksiązki tego Autora, zwłaszcza, że niedługo też ukaże się druga książka, którą pisze wspólnie z Agnieszką Lingas-Łoniewską, której książki zawsze pochłaniam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, ja również jestem ciekawa tej powieści ,,Klub niewiernych", bo wydaje się intrygująca. Z Agnieszką Lingas-Łoniewską nie mam miłych literackich wspomnień, ale obiecałam jej dać drugą szansę, więc na pewno przeczytam :)

   Usuń

Witam Cię kochany czytelniku. Bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Pozdrawiam
Katarzyna ♥

Copyright © 2014 Mój Świat Literatury , Blogger
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...