Amy Harmon - ,,Inna Blue" (recenzja przedpremierowa)

Jak zbudować swoje życie, jeśli nawet nie wiesz, kim jesteś naprawdę ? Zapraszam na recenzję powieści Amy Harmon - ,,Inna Blue".,,Inna Blue"
Amy Harmon


Tłumaczenie: Marcin Machnik
Wydawnictwo: Editio Red
Data premiery: 12 marca 2019
Blue nie wie kim tak naprawdę jest. Nie wie ile ma lat. Nie wie kiedy się urodziła. Czuje się zagubiona w swoim życiu. Gdy w szkole pojawia się nowy nauczyciel - pan Wilson - życie Blue się zmienia. Dziewczyna będzie musiała odnaleźć prawdziwą siebie, pośród wielu niepewności w których żyje. Czy uda się jej to ? Jaki wpływ na nią będzie miał pan Wilson ?

Amy Harmon pochodzi z Levan w stanie Utah. Była mówcą motywacyjnym, nauczycielką, a także członkiem chóru Saints Unified Voices. Jej książki zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień. 

Amy Harmon to autorka, której książki były dla mnie wielkim zaskoczeniem. Sięgając po ,,Prawo Mojżesza" nie spodziewałam się, że przeżyję podczas jej czytania wiele emocji. Teraz z wielką niecierpliwością wyczekiwałam kolejnej powieści tej autorki. Gdy już w tamtym roku Wydawnictwo Editio Red w zapowiedziach umieściło powieść ,,Inna Blue", postanowiłam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Czy autorce po raz kolejny udało się mnie zaskoczyć ?

,,Inna Blue" opowiada historię Blue Echohawk. Dziewczyna tak naprawdę nie wie nic o swoim życiu. Odkąd została porzucona przez matkę na fotelu jednej z ciężarówek jej życie to pasmo wielu niepewności. Gdy mężczyzna, który odnalazł ją tego dnia postanawia się nią zaopiekować, życie dziewczynki się zmienia. Ma przez chwilę rodzinę, a Jimmy'ego uważa za swojego ojca. Jednak jej szczęście nie trwa długo. Niestety, gdy Blue ma około dziesięciu lat Jimmy umiera, a dziewczynką postanawia zająć się przyrodnia siostra Jimmy'ego. Blue nadal jednak nie wie, kim tak naprawdę jest. Parę lat później, dziewczyna uczęszcza do ostatniej klasy szkoły. I wtedy po raz kolejny spotka osobę, która zmienia jej życie - pana Wilsona. Oboje nie spodziewają się, do czego doprowadzi ich znajomość.

Blue to krucha, delikatna dziewczyna, która zbudowała wokół siebie mur. Przyjemności szuka w seksie, a prawdziwą radość sprawia jej rzeźbienie. Najgorsze jest jednak to, że nie wie kim tak naprawdę jest. Wszystko w jej życiu wyznacza chwila, w której Jimmy Echohawk znalazł ją na fotelu w swojej ciężarówce. Brak prawdziwej tożsamości sprawia, że dziewczyna bardzo cierpi i szuka pocieszenia za wszelką cenę, wikłając się w seks bez zobowiązań. Nastolatka jest pyskata, nie boi się wyrażać własnego zdania, a przede wszystkim jest odważna. Mimo wszystko utknęła w skorupie, którą wokół siebie zbudowała. Pan Wilson, który zostaje nowym nauczycielem w jej szkole szybko odkrywa, że niedostępność dziewczyny to tylko poza jaką przyjęła. Nie boi się jej otwarcie powiedzieć, że tak naprawdę boi się własnej przeszłości i będzie chciał ją z tej skorupy wyciągnąć. Z czasem jednak okaże się, że oboje łączy więcej niż myśleli.

Trudno sobie wyobrazić brak własnej tożsamości. Niewiedzy na temat swojego pochodzenia. Nie jest to jednak temat tylko fikcyjny. W naszej rzeczywistości znajdziemy wiele osób, które nie wiedzą, kim tak naprawdę są. Dzieci pozostawione w ,,Oknach życia", na śmietnikach, zagubione są doskonałym przykładem na to, że takie przypadki się zdarzają. Osobom, które nie są bezpośrednio związane z taką sytuacją, które znają swoją tożsamość taka sytuacja wydaje się odległa. Cieszę się, że Amy Harmon poruszyła w tej książce bardzo trudny temat poszukiwania własnego siebie, swojej własnej tożsamości, budowania siebie na nowo. Postać Blue pokazuje, że tak naprawdę każdy może zacząć wszystko od początku, niezależnie od tego, kim jest, a zagubienie się w świecie, w jakim żyjemy wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Amy Harmon pisze bardzo lekko, więc książkę czyta się bardzo szybko. Mogłabym powiedzieć, że jest to jedna z lepszych pozycji, jakie czytałam, bo historia Blue jest inna, trochę odmienna, a jednak przyciąga uwagę czytelnika. Jedynie początek czytało mi się niezbyt dobrze za sprawą scen z lekcji, które były jak dla mnie zbyt długie, z drugiej zaś strony nawiązywały one do historii Blue i do wydarzeń z jej życia, więc dla niektórych czytelników mogą być ciekawym urozmaiceniem i pomóc w odbiorze tej pozycji. Mimo wszystko mi one się bardzo dłużyły.

Powieść Amy Harmon to co prawda lektura opowiadająca o problemach nastolatków, ale każdy znajdzie w niej swój morał, wyciągnie z niej wnioski. Autorka porusza wiele motywów, od budowania własnej tożsamości, po akceptację samego siebie. Historia Blue dostarczy każdemu czytelnikowi wielu emocji i sprawi, że tak łatwo nie będzie można o niej zapomnieć. Jeśli szukacie lektury, która Was wzruszy, sprawi, że zastanowicie się nad nią dłużej, to z pewnością ta powieść będzie dla Was idealna. Wierzę, że sięgniecie po ,,Inna Blue" i przekonacie się sami.

,,Pewnych rzeczy nie da się cofnąć, Blue"
Ocena :   ✰✰✰✰✰✰✰ (8/10)

Za możliwość przedpremierowego przeczytania tej powieści dziękuję Wydawnictwu Editio Red.


12 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie i zachęcająco :) jak znajdę chwilkę czasu to bardzo chętnie po nią sięgnę :) a żeby nie zapomnieć to zapisze sobie na czytniku :) pozdrawiam!

  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się zauroczona tą książką. Wspaniale oddałaś piękno i delikatność tej książki. Muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale "Inną Blue" mam już wpisaną na moją listę książek, które chcę przeczytać ;). Coś czuję, że mi się spodoba...

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam dwie książki tej autorki i byłam nim zachwycona, więc w obec tej, nie mogę przejść obojętnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. słyszałam o tej książce a twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła :)
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Żałuję, że wcześniej się na nią nie zdecydowałam :c
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie do końca odpowiadają mi książki których bohaterami są nastolatkowie- chyba już nie ten przedział wiekowy...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam jedną powieść tej autorki i mam ochotę na więcej. :D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już parę recenzji pozytywnych dotyczących tej książki, więc chyba się skuszę i przeczytam ją :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki autorki, ale jak tylko będę miała okazję to sięgnę.
  https://slonecznastronazycia.blog/

  OdpowiedzUsuń
 11. Już dość długo, jak nie jestem nastolatką, ale w Wilsonie po prostu się zakochałam ;-)
  https://magdalenamisztela.blogspot.com/2019/03/inna-blue-amy-harmon-przedpremierowo.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem mocno ciekawa tej książki. Tydzień temu przywiozłam ja i czeka na swoją kolej Czytałam różne opinie na jej temat i chyba muszę sama sobie zdanie wyrobić :)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię kochany czytelniku. Bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Pozdrawiam
Katarzyna ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mój Świat Literatury , Blogger
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...