Kornel Makuszyński - ,,Szatan z siódmej klasy" ~CZYTAM KLASYKI~

Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję z cyklu ,,Czytam klasyki". Jak już zapowiadałam raz na miesiąc pojawiać się będzie post z recenzjami dzieł klasycznych, czyli takich z którymi pewnie nie raz każdy z nas się spotkał lub o nich słyszał. Postanowiłam zrecenzować Wam ,,Szatana z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego. Uprzedzam, że jest to jedna z moich ulubionych książek od kiedy byłam w 6 klasie podstawówki i z chęcią zawsze do niej wracam.

Szatan z siódmej klasy
Kornel Makuszyński

Data wydania: 1937 r.
Adam Cisowski to bystry i sprytny uczeń tytułowej siódmej klasy. Dzięki swoim umiejętnościom odgadł metodę pytania na lekcjach nauczyciela historii pana Gąsowskiego. Gdy pan Gąsowski prosi go o pomoc w odgadnięciu pewnej zagadki, Adaś postanawia pomóc swojemu nauczycielowi. W tym celu jedzie do Bejgoły - miejscowości, w której mieszka brat nauczyciela. Z domu pana Iwa - brata pana Gąsowskiego od niedawna zaczęły znikać drzwi. Adaś zamierza rozwiązać tę trudną zagadkę. Nikt nie spodziewa się, że wszystko zaczęło się od wieści o skarbie ukrytym przez francuskiego oficera ...


Kornel Makuszyński to polski prozaik, felietonista, publicysta. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych oraz najpopularniejszych pisarzy. Spod jego pióra wyszły między innymi ,,Przygody Koziołka Matołka", ,,Awantura o Basię", ,,O dwóch takich, co ukradli księżyc", ,,Szatan z siódmej klasy". Zmarł w 1953 roku.

Zawsze z sentymentem wspominam czasy szkoły podstawowej, nie tylko ze względu na to, że człowiek wtedy jeszcze poznaje świat, uczy się na swoich błędach, ale też ze względu na lektury. Między innymi jedną z nich była powieść młodzieżowa ,,Szatan z siódmej klasy". Historia siedemnastoletniego Adasia tak mi się spodobała, że co jakiś czas z chęcią do niej wracam. I powiem Wam, że to jedna z niewielu lektur, którą tak dobrze mi się czyta. Męcząc się nad ,,Dziadami" zadawałam sobie pytania : Czy więcej tak ciekawych lektur nie może być w szkole ?

W ,,Szatanie z siódmej klasy" poznajemy wybitnie uzdolnionego Adasia Cisowskiego. Samo to, że odgadł metodę pytania Gąsowskiego podsuwa nam tą myśl. Jednak gdy podejmuje się odgadnięcia zagadki ,,kradzieży drzwi" już dowodzi, że chłopak ma talent do rozwiązywania zagadek. Jak pomyślę o tym, że chłopak należał do pokolenia kolumbów, trochę mi go szkoda. Adaś jest bardzo przebiegły i mądry. Zresztą zauważają to wszyscy, na czele z panem Gąsowskim. Cisowski to taka osoba, którą gdzieś w środku każdy chciałby być. A autor wręcz doskonale wykreował tą postać.

W powieści Makuszyńskiego, bardzo podoba mi się styl, jakim autor się posługuje. Jest lekki, po prostu idealny dla młodzieży. Każde wydarzenia, każda postać jest bardzo dobrze przemyślana. Możemy poznać tutaj także mentalność ludzi żyjących w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie jest magia Makuszyńskiego - jego książki po prostu bardzo dobrze się czyta i pamięta. Poza tym cała akcja, cały pomysł na szukanie skarbu, na zaczęcie akcji książki od ,,kradzieży drzwi" jest po prostu bardzo dobry. Razem rozwikłujemy z głównym bohaterem zagadkę i to z pełnym wczuciem się w akcję książki. Aż żal ją kończyć.

Powieść ,,Szatan z siódmej klasy" to nie tylko szkolna lektura. Dobre rozłożenie akcji, pomysł na zagadkę, a przede wszystkim dobrze nakreślone i rozwinięte postacie sprawiają, że od książki ciężko nam się oderwać. Jeśli kiedyś ją czytaliście, to myślę, że z pewnością Wam gdzieś utkwiła w pamięci. Jeśli nie to myślę, że powinniście wyruszyć do pobliskiej księgarni lub biblioteki. Polecam Wam taką małą wyprawę do przeszłości ...

Ocena :   ✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰ (10/10) 

11 komentarzy:

 1. Bardzo mile wspominam tę książkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lata temu ją czytałam :) Ciekawe jak teraz bym do niej podeszła jako już dorosła osoba. nie wiem czy dam radę sprawdzić, ale może przy okazji lektur córki trafi mi w ręce.

  Pozdrawiam
  http://zksiazkanakanapie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę książkę! Już w szkole podstawowej podbiła moje serce. Jedna z najlepszych lektur szkolnych :D
  TheBookMyFantasy

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo książka mojego dzieciństwa i zarazem jedna z ulubionych lektur w szkole podstawowej :) Bardzo ładnie napisana recenzja (mówię szczerze z punktu widzenia studentki polonistyki :D). Pozdrawiam cieplutko i obserwuję :) Wesołych Świąt! charlizerose.blogspot.com :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak męczyłam mamę o tę ksiąźkę jako dziecko. Radość gdy ją dostałam była nie do opisanie, ale w końcu i tak jej nie doczytałam. Obejrzałam za to film i już nie mam tak wielkiej na nią ochoty, ale kiedyś ją przeczytam.


  Pozdrawiam i zapraszam:
  biblioteka-feniksa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja nie czytałam :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Lektury z podstawówki rozmywają mi się w pamięci :) chyba nie byłam wtedy najlepszym czytelnikiem :D

  Pozdrawiam,
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciepło wspominam tą książkę, czytałam ją nie raz!

  OdpowiedzUsuń
 10. Generalnie uwielbiam ta książkę, mimo iż nie chodzę już do szkoły. Dzieciaki ze szkół podstawowych, które mają Szatana za lekturę i narzekają, że nuda, nie wiedzą co tracą :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam, pamiętam. Czytałam ją z przyjemnością. Super, że wracasz do takich książek,. Klasyka to klasyka.

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię kochany czytelniku. Bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Pozdrawiam
Katarzyna ♥

Copyright © 2014 Mój Świat Literatury , Blogger
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...