L.J. Shen - ,,Skandal" (recenzja)

Osiemnastoletnia dziewczyna i trzydziestotrzyletni mężczyzna. Co wyniknie z tego połączenia ? Zapraszam Was dzisiaj na recenzję nietypowego romansu.,,Skandal"
L.J. Shen


Cykl: ,,Święci grzesznicy" (tom 3)
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 3 października 2018
Tłumaczenie: Sylwia Chojnacka
Edie to córka Jordana Van Der Zee, który jest współudziałowcem FHH. Ma osiemnaście lat, wiele perspektyw przed sobą, ale pomimo, że jej ojciec jest bardzo bogaty, dziewczyna żyje skromnie i kocha surfować w oceanie. Trent Rexroth to jeden z współzałożycieli FHH, który wychowuje samotnie córeczkę po tym, jak jej matka ich opuściła. Gdy zmuszona przez swojego ojca Edie rozpocznie pracę w firmie, oboje nie będą do siebie czuli nic oprócz nienawiści. Nie mogą jednak zignorować wzajemnego pożądania i iskier, które są wokół nich, a skandal to ostania rzecz, której potrzebują. Czy uda im się go uniknąć ?

L.J. Shen to bestselerowa autorka współczesnych romansów. Mieszka w północnej Kalifornii z mężem, synem i bardzo leniwym kotem. Kiedy nie pisze, czyta powieści lub ogląda ulubione seriale.

Pamiętam jak w kwietniu recenzowałam dla Was pierwszy tom serii ,,Święci grzesznicy". ,,Intryga" jakoś nie za bardzo mnie ujęła, chociaż muszę przyznać, że czytało mi się ją bardzo miło, lekko i przyjemnie. ,,Chaos" jak dotąd był dla mnie najlepszą powieścią z całej tej serii. Dzisiaj, recenzując już trzeci tom, czyli ,,Skandal" muszę przyznać, że jest to powieść bardzo intrygująca i niecodzienna, a zarazem podobna do wszystkich innych romansów. W końcu nie zdarza się często w romansach, by różnica wieku głównych bohaterów była tak duża, ale z drugiej strony jak to w romansach bywa główną osią tej powieści jest rodzące się uczucie pomiędzy głównymi bohaterami. I z jednej strony to duża różnica wieku stanowi duży plus tej książki, ale z drugiej to taki element, po którym możemy czuć się niekiedy troszkę uwłaczająco.

Historia Edie i Trenta tak właściwie rozpoczyna się już w poprzedniej części, gdzie to śledziliśmy historię Rosie i Dana, a dokładnie w jej epilogu. To właśnie wtedy Edie i Trent mieli okazję się poznać na jednym ze spotkań. W ,,Skandalu" akcja zaczyna się parę miesięcy po tym wydarzeniu i z pewnością nie było to zbyt romantyczne spotkanie. Okazuje się, że Edie to złodziejka, a jej ofiarą okazała się być matka Trenta. Właśnie w tych okolicznościach dojdzie do kolejnego spotkania głównych bohaterów, ale jak oczywiście się możecie spodziewać, to spotkanie nie będzie ich jedynym. Na początku oboje będą czuli do siebie tylko nienawiść, ale jak możemy przeczuwać, wszystko niedługo się zmienia.

Wiem, że to może już przestarzałe w romantycznej literaturze, ale ja nadal kocham w romansach relację hate-love. W ,,Skandalu" również jest ona osią całej tej powieści, ale widać w niej już taką pewność autorki. Nic nie dzieje się tu szybko, a relacja bohaterów ma czas na rozwój i przyzwyczajenie czytelnika do niej. Można by pomyśleć, że ciężko będzie wymyślić jakąś zgrabną historię z bohaterami, pomiędzy którymi jest niemała różnica wieku. Oto bowiem Edie to dziewczyna, która ledwo co uzyskała pełnoletność, ale przeżyła już wiele w swoim życiu. Łatwo pomyśleć, że skoro miała bogatych rodziców, to co ona może wiedzieć o świecie. Okazuje się, że wiele, a łączy ją z Trentem jeszcze więcej. Trent z kolei to typowy bad boy, ale nie miał w życiu lekko. Nie był tak jak jego przyjaciele bogaty, musiał o wszystko zabiegać sam. Indywidualizm obojga bohaterów widać na pierwszy rzut oka. Są oni zarazem podobni do bohaterów jakich spotkaliśmy w innych romansach, ale cechuje ich odmienność od innych bohaterów tej serii.

Gdy niedawno, jeszcze przed premierą książki w Polsce przeczytałam, że różnica wieku pomiędzy bohaterami jest duża, to nie spodziewałam się że rzeczywiście tak może być. Piętnaście lat różnicy - dla jednych to atut tej powieści, dla drugich niuans, który sprawia, że powieść staje się niewygodna w czytaniu. W końcu cóż sami powiedzielibyśmy, gdyby ktoś, kogo znamy był w podobnej sytuacji ? Jasne jest, że na pewno wywołałoby to poruszenie, ale przede wszystkim taką małą dezorientację. L.J. Shen jednak udało się zszokować czytelników, ale przypuszczalnie to właśnie miała na celu. Jesteśmy przyzwyczajeni do różnicy wieku sięgającej góra dziesięć lat, ale piętnaście ? Autorka moim zdaniem chciała pokazać, że miłość rodzi się pomiędzy ludźmi niezależnie od ich wieku, a sam wiek nie sprawia, że osiągamy jakiś konkretny pułap życiowej mądrości. Jedni mając osiemnaście lat wiedzą więcej o życiu, niż ci, którzy mają lat pięćdziesiąt. Wszystko zależy od sytuacji, które stawia przed nami życie. I to chyba jeden z głównych morałów, jaki wynika z tej powieści.

Tę powieść, podobnie jak poprzednie części z tej serii czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie. Styl autorki jest bardzo przystępny, a kolejne kartki po prostu się pochłania. Poza tym poznajemy historię z punktu widzenia obojga głównych bohaterów, więc jest to dla czytelnika bardzo pomocne, bo każdemu bohaterowi jest poświęcona mniej więcej podobna ilość kartek. Tak jak pisałam jedną z cech, które wyróżniają ten romans na tle innych, podobnych jest właśnie różnica wieku, ale to od Was zależy, czy jest to dla Was zabieg ciekawy, czy jednak będziecie się dziwnie czuli czytając tę książkę. Mi jednak mimo wszystko czegoś zabrakło w tej opowieści i na pewno nie była dla mnie ona tak emocjonalna jak poprzednia część. Może to wina tej różnicy wieku, a może główni bohaterowie nie ujęli mnie w takim stopniu jak protagoniści poprzednich części ?

,,Skandal" to powieść, która jest ściśle związana z poprzednimi tomami i posiada wiele cech, które zauważamy w innych romansach, oraz we wcześniejszych częściach tej serii. Odmianą jest jednak wiek bohaterów. Nie zmienia to jednak faktu, że widzimy tutaj analogię do poprzednich części, bo chociaż czuć tutaj mały powiew świeżości, to niestety jest on za mały, by powiedzieć, że nastąpił w tej powieści jakiś przełom. Jednocześnie po raz kolejny autorka ujęła mnie swoim lekkim stylem pisania, a nie od dzisiaj wiadomo, że gdy się wciągamy w historię, to później ciężko nam się od niej oderwać. Podsumowując: Jeśli lubicie tę serię i chcecie się dowiedzieć co tam nowego u Waszych ulubionych bohaterów, to na pewno ,,Skandal" będzie dla Was kolejną fantastyczną odsłoną z tej serii, natomiast jeśli szukacie jakiegoś powiewu świeżości, romansu idealnego to w tej powieści tych cech nie znajdziecie. Ja mimo wszystko jestem optymistką i będę wyczekiwała kolejnego tomu z tej serii.
,,Jeśli chcesz być silna, to po prostu bądź."

 Ocena :   ✰✰✰✰✰✰✰✰ (7/10)

Za możliwość przeczytania tej powieści dziękuję wydawnictwu Edipresse Książki.

11 komentarzy:

 1. Książki tego rodzaju, zostawiam sobie już raczej na przyszłe wakacje. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety do pióra Shen kompletnie się zraziłam :/

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba nie są moje klimaty czytelnicze, więc sobie daruję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, zdecydowanie romansy to nie jest coś czego potrzebuje.
  Chociaż książka na pewno znajdzie swoich wielbicieli :)
  Recenzja jak zawsze na PLUS :)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam romanse :) chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie przeczytałam jeszcze pierwszego tomu, a tyle czasu już jest na półce :c
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna poluję na tą autorkę ^^ może tym razem nie zapomnę o niej i wreszcie spróbuję :)
  my-dream-is-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio stałam się fanką kryminałów i to one zapełniają teraz półki mojej biblioteczki, ale romansów nigdy za mało, dlatego jak tylko przebrnę przez książki oczekujące na przeczytanie, to na pewno sięgnę po to :)

  Zapraszam do siebie w wolnej chwili:
  Myśli to wymyśli

  OdpowiedzUsuń
 9. Również jestem ciekawa kolejnej części "_

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja znam parę z taka samą różnicą wieku. Wzbudziła trochę skandali zwłaszcza wśród rodziców młodszej dziewczyny ale teraz są szczęśliwym małżeństwem. Miłość na wiek nie patrzy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa jestem tej książki, okładka ciekawi i dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię kochany czytelniku. Bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Pozdrawiam
Katarzyna ♥

Copyright © 2014 Mój Świat Literatury , Blogger
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...